Sedlecká vína, vína poetická

Naše vinařství patří k tradičním výrobcům kvalitních přívlastkových vín, která se rodí v nádherném regionu v okolí Mikulova a u největšího moravského rybníku Nesyt. Naše vína byla podávána na slavnostních tabulích pro anglickou královnu Alžbětu II. a manželku amerického prezidenta Hillary Clintonovou. Naší snahou především je, aby vína byla v souznění se zdejším terroir a naplno vynikla jejich poetika.

 

 

Historie

Zemědělské družstvo Sedlec bylo založeno v roce 1950 a navazálo na historickou tradici pěstování vinné révy v Sedleci, kdy první písemná zmínka o zdejších vinicích sahá do roku 1414. Důležitým milníkem v naší historii je rok 1980 a nástup Ctirada Králíka do funkce sklepmistra.

Po transformaci družstva v roce 1991 začíná nová éra našeho podniku s výraznou orientací na výrobu vína. Postupnou pečlivou výsadbou mladých  vinic jsme dosáhli až dnešní výměru čítající 120 hektarů.

 

 

 Dosažená ocenění

 

V poslední dekádě získala Sedlecká vína celou řadu ocenění jak na tuzemských, tak i na zahraničních výstavách vín. Můžeme se pyšnit titulů  Championa Grand Prix Vinex, Valtických vinných trhů, Vinařské Litoměřice, Hradecký pohár, Král vín, Festwine, Top 77 a mnohé jiné. Ze zahraničních úspěchů můžeme jmenovat medailová ocenění na Decanter London, Vinalies Paris, Terravino Israel, San Francisco a Muvina Prešov.

V předešlých letech se nám podařilo získat titul Championa na Hradeckém poháru, zlaté medaile na Vinum Juvenale, bronzový pohár  na Víno a Destiláty, zlatou medaili na Ice wine du Monde a mnohé jiné. V roce 2015 naše vinařství zvítězilo v hlasování veřejnosti v prestižní soutěži VINAŘSTVÍ ROKU 2014.

 

Vinice

Naše vinařství v současné době obdělává 120 hektarů vinic, které jsou soustředěny výhradně v katastru obce Sedlec. Vinice jsou situovány na jihovýchodních svazích nad největším moravským rybníkem Nesytem, jehož zrcadlový efekt a mikroklima spolu se sprašovými půdami a vápenitým podložím dodávají těmto polohám na jedinečnosti.

Vyrábíme téměř převážně bílá vína, která jsou pro místní půdní a klimatické podmínky ideální, najdete u nás ovšem i v menším zastoupení výborná růžová a červená vína. Filosofií firmy je, aby měla vína odrůdový charakter při zachování místního terroir, byla chuťově vyvážená, svěží a přispívala k dobré náladě.

 

 

Sklepy

Sedlecká vína vytváříme v několika historických sklepech soustředěných pod degustační místností. Vína zde  mají ideální podmínky pro kvašení a následné zrání. V našich sklepech se můžete setkat jak s moderními nádobami z nerezu, tak i s tradičními dřevěnými sudy, které umožňují přirozený přístup kyslíku v malých dávkách do zrajících vín.

Další zajímavostí je archivní sklep ZD Sedlec, kde vám nabízíme možnost ochutnat archivní skvosty z pera sedleckého sklepmistra Ctirada Králíka. V  roce 2012 jsme slavnostně otevřeli degustační sklep v blízkosti vinařství, který poskytne příjemné prostředí pro komornější ochutnávky a firemní akce.

 

Technologie výroby vína

Technologie výroby Sedleckých vín vychází z velmi kvalitních hroznů, které dozrávají v našich vinicích v katastru obce Sedlec.

Při jejich zpracování a výrobě vína se snažíme citlivě skloubit moderní reduktivní pojetí s historickými poznatky a zkušenostmi tak, aby byl v našich vínech v co největší míře zachován jedinečný charakter sedlecké lokality a poetičnost místních vín.

Zároveň citlivě doplňujeme vybavení sklepního hospodářství o moderní zařízení,která pozitivně ovlivňují kvalitu našich vín.

 

Obec Sedlec

Obec Sedlec byla založena pravděpodobně za německé kolonizace v polovině 13. století. V době panování rodu Dietrichsteinů je již Sedlec zmíněn v dobových mapách. Nějvětší slávy zažívá obec za doby fungování proslulých sirných lázní, kde se scházela společenská smetánka z širokého okolí. Fungování lázní bohužel po druhé světové válce skončilo.

Dominantou obce je největší moravský rybník Nesyt (322 ha), v jehož okolí může pozorovatel nalézt spoustu zajímavých živočišných a rostlinných druhů.

 

 

 

 
 
Stanovy ZD Sedlec u Mikulova